Dlaczego warto korzystać z protokołu pocztowego IMAP?

Poczta e-mail w hiHost.pl umożliwia korzystanie zarówno z tradycyjnego protokołu do odbioru poczty POP3, jak i jego następcy – nowoczesnego i wygodnego protokołu IMAP.

IMAP (Internet Message Access Protocol) jest protokołem poczty, który odpowiada za synchronizację oraz odbieranie wiadomości e-mail. Korzystanie z protokołu IMAP jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników – szczególnie dla tych, którzy korzystają z wielu komputerów (np. w pracy i w domu) i zawsze chcą mieć bezpośredni dostęp do całej swojej poczty e-mail.

Korzystaj z protokołu IMAP, następcy protokołu POP3

 
Zachęcamy do korzystania z protokołu IMAP, który jest najnowocześniejszym protokołem pocztowym. Jego główną zaletą jest możliwość synchronizacji wszystkich folderów wiadomości, między różnymi programami pocztowymi oraz urządzeniami mobilnymi. Oznacza to, że wiadomość e-mail pobierana z serwera nie jest automatycznie z niego usuwana.
Przy IMAP wiadomość usuwana jest z serwera, gdy użytkownik ją skasuje w programie pocztowym.
IMAP w ten sposób ułatwia korzystanie wielu osobom z jednej skrzynki e-mail, a także zapewnia wygodę w obsłudze poczty e-mail niezależnie od miejsca pobytu. Korzystając z protokołu IMAP zyskujesz możliwość dostępu do całej otrzymanej oraz wysłanej korespondencji e-mail.

Przykład: Ze skrzynki e-mail zamowienia@twojadomena.pl korzysta wielu użytkowników w celu obsługi zamówień. W przypadku, jeśli użytkownicy korzystaliby z protokołu POP3, to bardzo prawdopodobne jest, że każda wiadomość e-mail po pierwszym pobraniu, byłaby przeniesiona do katalogu „kosz” na serwerze. Oznacza to, że tylko pierwszy użytkownik pobierający wiadomość będzie mógł ją sprawdzić.

Jest to spowodowane tym, że wiadomość e-mail po pobraniu zostałaby przeniesiona do katalogu „kosz”, z którego wiadomość nie zostanie już pobrana przez resztę użytkowników. Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z protokołu IMAP, gdzie wiadomości e-mail po pobraniu nie będą usuwane.

Pamiętaj, że w przypadku IMAP wiadomość e-mail jest usuwana z serwera w momencie, gdy użytkownik sam ją skasuje w programie do obsługi poczty.

Najważniejsze cechy IMAP:

  • W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia tylko pobieranie wszystkich nieodebranych wiadomości e-mail i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze,
  • Łącząc się z serwerem poczty przez protokół IMAP, możesz łatwo i szybko pobierać jedynie nagłówki wiadomości e-mail i wybrać te treści, które będą przeniesione na Twój komputer lokalny,
  • Istotną funkcją jest folder SPAM, do którego trafiają wiadomości e-mail zakwalifikowane jako niechciane. W ramach protokołu IMAP możesz zdecydować, czy chcesz pobierać zawartość tego folderu. W programach pocztowych, które łączą się przez POP3 folder ten nie jest pobierany i jest dostępny wyłącznie po zalogowaniu się do panelu poczta hihost.pl dla wybranej skrzynki e-mail,
  • Pobieranie treści wiadomości e-mail i załączników następuje dopiero po otworzeniu wiadomości e-mail (korzystając z POP3 automatycznie pobierasz wszystkie nieodebrane wiadomości wraz z ich treścią oraz załącznikami). Dzięki temu, że protokół IMAP pobiera w pierwszej kolejności tylko nagłówki wiadomości (np. datę oraz temat, bez pobierania dużych załączników), to obsługa skrzynki e-mail jest o wiele szybsza.